نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

7 مرحله عیب یابی تصویر پروژکتور سونی

آشنایی با خرابی های تصویر پروژکتور سونی

 تصویر پروژکتور سونی/ دلایل مختلفی برای سوسو زدن پروژکتور سونی وجود دارد. این می تواند به دلیل خراب شدن لامپ، تجمع گرد و غبار در چرخه رنگ پروژکتور سونی و حلقه های زمین باشد. از دیگر دلایل سوسو زدن پروژکتور سونی می توان به مصرف ناکافی برق توسط لامپ پروژکتور سونی در حالت اکو، نرخ تازه سازی یا نرخ فریم و مشکلات وضوح اشاره کرد.

 ممکن است لامپ به اندازه کافی قدرت دریافت نکند

این امر در هنگام استفاده از حالت سازگار با محیط زیست برای کاهش صدای فن پروژکتور سونی رایج است. انجام این کار باعث کاهش قدرتی که به لامپ می رود باعث سوسو زدن تصویر می شود، زیرا قدرت کافی برای تحرک زیاد فوتون ها را دریافت نمی کند (زیرا نور خاصیت ذرات دارد). استفاده از حالت “عادی” باید تا حدی سوسو زدن را از بین ببرد، اما آماده مقابله با صداهای فن باشد.

با این حال، می‌توانید صداهای فن را با کم کردن روشنایی، اطمینان از تمیز نگه داشتن داخلی پروژکتور سونی و عاری از گرد و غبار، و اطمینان از وجود گردش هوای کافی برای خنک شدن پروژکتور سونی کاهش دهید.

لامپ پروژکتور سونی ممکن است خراب شود

لامپ های پروژکتور سونی برای همیشه دوام نمی آورند و معمولا بین 1500 تا 3000 ساعت کار می کنند و برخی از آنها تا 30000 ساعت کار می کنند.

البته سوسو زدن ممکن است نشانه ای از خاموش شدن لامپ پروژکتور سونی شما باشد. بنابراین، اگر لامپ پروژکتور سونی شما نزدیک است به عمر لامپ خود برسد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

با این حال، باید با بررسی وضعیت سلامت لامپ مطمئن شوید که مشکل لامپ است. معمولاً اکثر پروژکتور سونیها یک نشانگر قرمز یا زرد دارند که در صورت خراب شدن لامپ چشمک می زند.

همچنین می توانید لامپ را از نظر آسیب فیزیکی یا سوختگی بررسی کنید و همچنین در منوی زیر گزینه عمر لامپ بررسی کنید که آیا به طول عمر خود رسیده یا بیشتر از آن. هنگامی که متوجه شدید که لامپ باعث سوسو زدن شده است، آن را تعویض کنید.

 تصویر پروژکتور سونی

نحوه تعویض لامپ پروژکتور سونی

یک لامپ سازگار خریداری کنید. من یک لامپ OEM یا یک جایگزین OEM را توصیه می کنم که از لامپ OEM سازنده استفاده می کند اما دارای محفظه لامپ عمومی است. قبل از باز کردن پروژکتور سونی مطمئن شوید که آن را از منبع برق جدا کرده و بگذارید کاملا خنک شود.

محل محفظه لامپ را با استفاده از کتابچه راهنمای کاربر یا راهنمای آنلاین خود پیدا کنید. درپوش محفظه را باز کنید سپس پیچ نگهدارنده لامپ را باز کنید.

از یک پارچه نرم غیر ساینده استفاده کنید تا لامپ را به آرامی بلند کنید، کابل برقی که به آن می‌رود را جدا کرده و آن را در کناری قرار دهید. محفظه را با استفاده از یک پارچه میکرو فیبر تمیز کنید تا از گرد و غبار یا هر گونه آلودگی خلاص شوید.

لامپ جایگزین را در جهت صحیح داخل محفظه قرار دهید و قبل از اینکه به آرامی آن را داخل آن بکشید، کابل برق را وصل کنید. لامپ را به پروژکتور سونی و درپوش محفظه پیچ کنید سپس تایمر لامپ را صفر کنید.

پس از اتمام تعویض، در صورتی که لامپ مشکل داشته باشد، سوسو زدن باید از بین برود. با این حال، اگر سوسو زدن ادامه داشت، این مراحل عیب‌یابی را ادامه دهید.

 گرد و غبار روی چرخ رنگ پروژکتور سونی جمع می شود

ممکن است از این موضوع آگاه نباشید، اما چرخه رنگ گرد و غباری نیز می تواند باعث سوسو زدن تصویر پروژکتور سونی شما بر روی صفحه شود.

بنابراین، اگر لامپ پروژکتور سونی شما خوب است یا آن را تعویض کرده اید و مشکل همچنان ادامه دارد، برای حل این مشکل باید پروژکتور سونی خود را باز کنید و چرخ رنگ را تمیز کنید. برای انجام این کار، مطمئن شوید که در یک منطقه تمیز و عاری از گرد و غبار هستید و دستانتان فوق العاده تمیز هستند. برای جلوگیری از لکه دار شدن اجزای داخلی می توانید از یک جفت دستکش جراحی استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن چرخ رنگ پروژکتور سونی

لامپ پروژکتور سونی را بیرون آورده و روی سطح تمیز و ایمن قرار دهید. کل پوشش سطح بالایی پروژکتور سونی را با استفاده از یک چاقوی کره یا با یک ابزار بازکننده پلاستیکی باز کرده و به آرامی بردارید.

هر کانکتوری را که از برد به دکمه‌های کنترل روی جلد اجرا می‌شود، جدا کنید. با بازکردن پیچ‌ها، پوشش‌های دیگر روی قسمت‌های داخلی را بردارید و از جهت‌گیری همه چیز عکس بگیرید.

فن، سیستم لنز و مین برد را باز کرده، از برق بکشید و به آرامی خارج کنید. با این حال، اگر بتوانید بدون خارج کردن این قطعات به چرخ رنگ (سیستم نوری) دسترسی پیدا کنید، بهتر است. فن را با جاروبرقی بکشید و لنز را با استفاده از دستمال مرطوب صاف یا پاک کننده لنز تمیز کنید.

سیستم نوری را پیدا کرده و آن را از پروژکتور سونی باز کنید. قبل از برداشتن چرخ رنگ، محفظه چرخ رنگ را با دقت باز کنید. پس از بیرون آمدن چرخ، آن را برای هر گونه آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر هر یک از قطعات آسیب دیده است، چرخ رنگ را تعویض کنید تا از سوسو زدن تصویر جلوگیری شود.

اگر آسیب قابل مشاهده ای وجود ندارد و چرخ ها به آرامی می چرخند، سنسور را با استفاده از پاک کننده لنز نرم تمیز کنید.

با استفاده از عکسی که قبلا گرفته اید، پروژکتور سونی را دوباره جمع کنید. اطمینان حاصل کنید که هر قطعه در جایی که قرار است قرار می گیرد و از پیچ های مناسب برای هر قسمت استفاده می کنید.

انجام این کار باید مشکل سوسو زدن را حل کند، اما اگر با این فرآیند راحت نیستید، به یک متخصص اجازه دهید پروژکتور سونی را جدا کند تا بررسی کند که آیا چرخ نیاز به تمیز کردن یا تعویض دارد یا خیر.

سوسو زدن تصویر به دلیل حلقه های زمین

حلقه های زمین زمانی اتفاق می افتد که یک حلقه رسانای نزدیک در یک اتاق به دلیل پتانسیل متفاوت از 2 یا چند نقطه در یک مدار تشکیل شود. این باعث تداخل تصویر پروژکتور سونی می شود که باعث سوسو زدن قابل توجه می شود.

هنگامی که پروژکتور سونی و منبع ویدئو به منابع برق متناوب متفاوتی که یک مسیر زمین مشترک مشترک دارند، حلقه های زمین ممکن است رخ دهد.

اگر تداخل حلقه زمین باعث سوسو زدن پروژکتور سونی می‌شود، اتصال منبع و پروژکتور سونی به یک خروجی/پرژکتور موج برق باید آن را برطرف کند.

همچنین می‌توانید به طور موقت از یک دوشاخه تقلب در یکی از دستگاه‌ها استفاده کنید تا مشکل را عیب‌یابی کنید و ببینید آیا سوسو زدن برطرف می‌شود یا خیر. دوشاخه های تقلب فقط باید برای عیب یابی استفاده شوند و اگر می توانید مشکل را حل کنید، دستگاه های خود را به یک بالابر حلقه زمین مانند HUM X متصل کنید.

اتصال کابل شل یا کابل ویدیو آسیب دیده

گاهی اوقات سوسو زدن ممکن است ناشی از چیزی به سادگی اتصال شل در منبع ویدیو یا پروژکتور سونی باشد. اگر مشکل این است، جدا کردن کابل و وصل کردن محکم آن باید مشکل را برطرف کند.

کابل آسیب دیده نیز ممکن است ریشه سوسو زدن باشد و می توانید از کابل دیگری ترجیحاً کابل HDMI با کیفیت استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل برطرف می شود یا خیر. اگر مشکل برطرف شد، کابل را تعویض کنید.

مسائل مربوط به نرخ تازه سازی، نرخ فریم، یا وضوح

اگر نرخ رفرش در پروژکتور سونی شما کم باشد، ممکن است تصویر سوسو بزند، اما باید بتوانید با افزایش آن این مشکل را حل کنید. نرخ فریم نیز باید بالا نگه داشته شود تا اطمینان حاصل شود که تصویر نمایش داده شده سوسو نمی زند. همچنین باید رزولوشن خود را کاهش دهید یا ترجیحاً از وضوح اصلی پروژکتور سونی استفاده کنید.

منبع ویدیو ممکن است مشکل را ایجاد کند

همچنین سوسو زدن به دلیل مشکل در منبع اعم از کامپیوتر، گیرنده و غیره معمول است. رایج ترین مشکلاتی که می تواند از منبع ایجاد شود، منبع تغذیه معیوب یا مشکلات مربوط به کارت گرافیک در رایانه است. استفاده از منبع تغذیه بهتر و اطمینان از اینکه منبع تغذیه به خوبی کار می کند باید سوسو زدن را برطرف کند.

اگر از رایانه به‌عنوان منبع پروژکتور سونی استفاده می‌کنید، قبل از اینکه بخواهید کارت گرافیک/کارت گرافیک را با کارت گرافیک بهتر تعویض کنید، درایورهای گرافیک را به‌روزرسانی کنید. همچنین توصیه می کنم به جای استفاده از کابل VGA یا DVI از کابل HDMI پرسرعت برای اتصال کامپیوتر خود به پروژکتور سونی استفاده کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *