نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

4 اشتباه اصلی تار شدن تصاویر

تار شدن تصاویر به چه دلایلی اتفاق می افتد؟ این یک سوال رایج است و پاسخ آسانی ندارد. حقیقت این است که تصاویر تار توسط عوامل زیادی ایجاد می‌شوند – بنابراین اگر عکس‌های شما تار هستند، تشخیص دقیق مشکل اغلب دشوار است. ما 4 دلیل اصلی را لیست کردیم که چرا شما با عکس های تار مواجه می شوید. از شما می خواهیم این لیست را با دقت مرور کنید. ببینید آیا یکی از دلایل برجسته است یا خیر.

تار شدن تصاویر
تار شدن تصاویر

سرعت شاتر شما خیلی پایین است

سرعت شاتر بسیار پایین عامل شماره یک عکس های تار است. ممکن است فکر کنید می‌توانید نیم ثانیه کاملاً بی حرکت بمانید، اما من به شما اطمینان می‌دهم که افراد کمی در دنیا هستند که می‌توانند. در واقع، بیشتر افراد فقط می‌توانند دوربینی را در محدوده 1/160 تا 1/80 ثانیه در دست بگیرند (اگرچه بسته به فاصله کانونی لنز و همچنین اندازه، فناوری لنز و سطح آن می‌تواند نوسان داشته باشد. بزرگنمایی). هنگامی که دوربین خود را در دست می گیرید، برای جلوگیری از تاری ناشی از لرزش دوربین، این قانون کلی را به خاطر بسپارید:

  • سرعت شاتر شما باید متقابل فاصله کانونی لنز شما باشد.
  • بنابراین اگر از لنز 60 میلی متری استفاده می کنید، سرعت شاتر شما باید 1/60 ثانیه یا بیشتر باشد. با یک لنز 200 میلی متری، حداقل از 1/200 ثانیه استفاده کنید. با یک لنز 400 میلی متری، حداقل از 1/400 ثانیه استفاده کنید.
  • (هرچه طول لنز شما بیشتر باشد، لرزش دوربین بیشتر می شود، بنابراین لنزهای تله فوتو به سرعت شاتر بسیار بیشتری نیاز دارند.)

برخی از لنزها و دوربین ها دارای فناوری تثبیت کننده تصویر هستند. اکنون، تثبیت‌کننده تصویر معمولاً به شما امکان می‌دهد حداقل سرعت شاتر خود را حدود 3 تا 5 استاپ کاهش دهید، بنابراین می‌توانید یک لنز 60 میلی‌متری را از محدوده 1/8 ثانیه در دست بگیرید. اما برای اطمینان همیشه باید محتاط باشید و عکس های اضافی بگیرید.

حداقل سرعت شاتر شما چقدر است

علاوه بر قانون متقابل، دانستن حداقل سرعت شاتر شخصی شما نیز مهم است. می بینید، همه ما کمی تکان می خوریم، اما برخی از ما بیشتر از دیگران می لرزیم. بنابراین خوب است بدانید در چه نقطه ای لرزش دوربین برای شما مشکل ساز می شود.

این تمرین را امتحان کنید:

  • دوربین خود را در حالت اولویت شاتر قرار دهید و با سرعت 1/500 ثانیه عکس بگیرید. سپس سرعت شاتر خود را کاهش دهید و تصویر دیگری بگیرید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که تا 1 ثانیه یا بیشتر پایین بیایید، سپس تصاویر را در رایانه خود بالا بکشید. از خود بپرسید: چه زمانی تاری به یک مشکل تبدیل می شود؟ من شخصاً اگر دوربینم را در دست بگیرم به ندرت کمتر از 1/125 ثانیه می‌شوم.

عدم استفاده از سه پایه

اگر لرزش دوربین را تجربه می‌کنید و نمی‌توانید از سرعت شاتر بالاتر (به دلیل شرایط کم نور) استفاده کنید، یا نمی‌خواهید از سرعت شاتر سریع‌تر استفاده کنید (زیرا عمداً می‌خواهید چیزی را در دوربین محو کنید. قاب)، سپس باید دوربین خود را به روش دیگری ثابت کنید.

و من به شدت توصیه می کنم از سه پایه استفاده کنید. حتی زمانی که نوردهی های یک ثانیه یا بیشتر را شماره گیری می کنید، دوربین شما را کاملا ثابت نگه می دارد. اگر سه پایه بیش از حد ناخوشایند است، یک مونوپاد را در نظر بگیرید که یک گزینه فشرده تر و انعطاف پذیرتر است.

همچنین، هنگامی که از سه پایه استفاده می کنید، لرزشگیر تصویر ضروری نیست و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد، بنابراین ایده خوبی است که وقتی دوربین خود را روی سه پایه قرار می دهید، عادت به خاموش کردن IS کنید.

تکنیک بد نگه داشتن دوربین

برای بهترین ثبات، موقعیت عکاس رسمی را تمرین کنید:

  • بایستید و پاهای خود را کمی از هم باز کنید، یکی به سمت جلو حرکت کرده و محکم بکارید تا بدن خود را از راست به چپ و پشت به جلو ثابت کنید. با گرفتن لنز از زیر دوربین را با دست چپ خود حمایت کنید و از دست راست خود برای گرفتن دستگیره استفاده کنید و دکمه شاتر را به آرامی فشار دهید. آرنج های خود را محکم به سینه خود بچسبانید و به جای صفحه نمایش زنده از منظره یاب استفاده کنید (نگه داشتن دوربین روی صورت به ثابت نگه داشتن آن کمک می کند).
  • برخی از عکاسان حتی تا آنجا پیش می‌روند که به تنفس و ضربان قلب آن‌ها گوش می‌دهند و مراقبت می‌کنند که شات را بین نفس‌ها و ضربان‌ها برای حداکثر پایداری شلیک کنند.

دیافراگم شما خیلی باز است

اندازه دیافراگم عمق میدان را تعیین می کند، یعنی اینکه چه مقدار از تصویر در فوکوس است. و این تاثیر مستقیمی بر وضوح عکس شما دارد.

هنگامی که یک لنز فوکوس را پیدا می کند، روی یک فاصله خاص به نام صفحه فوکوس قفل می شود. بنابراین اگر روی مثلاً 15 فوت فوکوس کنید، هر چیزی که 15 فوت دورتر از دوربین است حداکثر وضوح را خواهد داشت و هر چیزی که در جلو یا پشت آن هواپیما باشد شروع به محو شدن خواهد کرد. قدرت این جلوه تاری – یعنی سرعت کاهش وضوح – به دیافراگم بستگی دارد.

اگر از دیافراگم باز مانند f/2.8 استفاده کنید، عمق میدان بسیار کم خواهد بود. این اثر با لنزهای با فاصله کانونی بیشتر بزرگتر می شود. بنابراین اگر از لنز تله فوتو استفاده می‌کنید و دیافراگم آن f/2.8 است، ممکن است فقط یک برش نازک از تصویر در فوکوس واضح وجود داشته باشد. اما اگر از دیافراگم کوچکی مانند f/11 یا f/18 استفاده کنید، عمق میدان بیشتر خواهد شد. بیشتر تصویر واضح خواهد بود.

انتخاب دیافراگم مناسب به نوع تصویری که می خواهید ایجاد کنید بستگی دارد. اما اگر می‌خواهید همه چیز را در کادر تا حد ممکن واضح نشان دهید، سعی کنید از یک دیافراگم کوچک (که توسط یک عدد f بزرگتر مانند f/11 یا f/22 تولید می‌شود) استفاده کنید.

توجه داشته باشید که یک دیافراگم کوچک نور کمتری را وارد می کند، بنابراین برای جبران باید از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید. اولین مشکل این لیست را ببینید!

پیشنهاد مطالعه: 6 راه حل ساده تعمیر سوسو زدن تلویزیون سونی

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *