قابلیت 4K در تلویزیون ها

قابلیت 4K در تلویزیون ها

قابلیت 4K در تلویزیون ها

ممکن است هنگام خرید تلویزیون قابلیت 4K را روی تلویزیون مشاهده نمایید اما در رابطه با این قابلیت اطلاعات کافی را نداشته باشید. اصولا قابلیت 4K می تواند در تولید تصاویر زنده و طبیعی تر نقش به سزایی داشته باشد و بتوانید با این قابلیت از دیدن فیلم ها و ویدئو ها لذت ببرید. اما این تکنولوژی از کجا منشأ می گیرید؟ ویژگی های این قابلیت چیست؟ در این مقاله سعی داریم این قابلیت را به طور کامل توضیح دهیم.

تکنولوژی وسیع 4K

با پیشرفت علم و پیشرفت در صنعت های گوناگونی در صفحه های نمایشگر نیز تحول عظیمی رخ داده است. قابلیت 4K در کنار دیگر رقیبان خود یعنی  LED و 3D وارد بازار شد و در اکثر برند های تلویزیونی این قابلیت قرار گرفته است. امروزه تلویزیون ها رقابت شدید تری با یکدیگر دارند تا این قابلیت را به نحوه احسنت به نمایش بگذارند. شاید این نکته را ندانید اما قابلیت 4K  توانسته از قابلیت Full HD نیز پیشی بگیرد. در تلویزیون های 4K تعداد پیکسل ها 4 برابر فول اچ دی می باشد.

همچنین قابلیت 4K توانسته به راحتی از UHD و QHD پیشی بگیرد و سایز و عمیقی دو برابر را به خود اختصاص دهد. وضوح قابلیت 4K 4000 پیکسل است.

در تلویزیون های HD کیفیت 1080 p و رزولوشن 1920 در 1080 را داریم در حالی که در قابلیت 4K این رزولوشن 4096 در 2160 پیکسل می باشد و این یعنی طیف تصاویر و رنگ های وسیع تر و طبیعی تر. رزلوشن 4 برابری توانسته برتری خود را در صفحه های نمایشگر به دست آورد.

این مطلب را از دست ندهید   نوارهای مشکی در بالا و پایین صفحه تلویزیون ظاهر شده و یا تصویر قطع می شود

رزولوشن 4K

قابلیت 4K روزانه در حال ارتقا و پیشرفت است تا حدی که امروزه قابلیت های 10K نیز به نمایش گذاشته شده است. تلویزیون های UHD 4K با وضوح 3840 در 2160 پیکسل و همچنین تلویزیون های UHD 4K با رزولوشن 4320 در 7680 پیکسل نمونه هایی از قابلیت 4K است. پس قابلیت 4K نقطه ی پایانی نیست و روزانه در حال پیشرفت می باشد.

وضوح Ultra HD 4K

این قابلیت نیز در تلویزیون های جدید دیده می شود و به راحتی می توان تصاویر طبیعی را مشاهده نمود. در کنار وضوح HD وضوح Ultra HD نیز وجود دارد این وضوح نیز دارای دو نوع 4k و 8k می باشد. در این دو وضوح کیفیت تصاویر در طول و عرض بسیار مناسب بوده است. اما تفاوت بین 4k و 8k این است که در قابلیت 8k وضوح دو برابر خواهد شد (در فور کی وضوح 3840 در 2160 و در ایت کی وضوح 7680 در 4320 می باشد) اما نکته ی مهم این است که برای مصارف عادی  خانگی قابلیت 8k توصیه نمی شود مگر آنکه به دنبال فیلم های با کیفیت بالا یا بازی های با کیفیت و گرافیک بالا باشید.

با توجه به تصاویر زیر انواع رزولوشن ها و کیفیت ها به نمایش گذاشته شده است.

با توجه به تصویر بالا می توانید کیفیت تصویر در قسمت 4k را مشاهده نمایید که از فول اچ دی پیش گرفته است و روز به روز در حال پیشرفت می باشد تا در آینده شاهد تحول عظیم در نمایش تصاویر باشیم. همانطور که مشاهده می کنید رزولوشن کیفیت تصاویر در طول و عرض بالا رفته و تصاویر رنگ طبیعی و واقعی خود را به دست آورده است. رزولوشن در واقع تعداد پیکسل ها را نشان می دهد و هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد طیف رنگ ها نیز گسترده تر و وسیع تر خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید   تعویض برد منطقی سونی اکسپریا اریکسون Pro MK16A

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *