نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

عملکرد تیونر در تلویزیون

عملکرد تیونر در تلویزیون چگونه است؟

عملکرد تیونر در تلویزیون تیونر قطعه ای در تلویزیون دیجیتال که پس از دریافت فرکانس های مختلف و پردازش آنها، صدا و تصویر مربوطه را به نمایش در می آورد. این قطعه در گیرنده های تلویزیونی هم تعبیه شده و همین کار را انجام می دهد. در واقع تیونر با انتخاب یک فرکانس دلخواه از میان بی نهایت امواج دریافتی توسط آنتن، و تبدیل موج انتخاب شده به فرکانس های ثابت آی اف صدا و تصویر، باعث دریافت برنامه های مختلف توسط کاربران می شود.

مشکلات تیونر تلویزیون سونی

ساختار ظریف و حساس تیونر تلویزیون سونی خرابی ها و مشکلات متعددی را برایش رقم زده است. یکی از مهم ترین اختلالات این قطعه، ضعیف شدن سیگنال ها است. بارها در صفحه نمایش تلویزیون خود، عبارتی با مضمون

(سیگنال موجود نیست )را دیده یا اینکه با قطع شدن های مکرر و پی در پی تصویر مواجه شده ویا گاهی صدا هم به صورت منقطع و بریده بریده پخش می شود. اگر با وجود سالم بودن آنتن و شبکه ارسال سیگنال، وجود چنین پیغام هایی از تلویزیون سونی خود نشانه ی بروز مشکل در تیونر دستگاه است.

در این حالت امکان وجود ایراد در یکی از سه ترانزیستور MOSFET، دوآل گیت، آی سی TDA5331، آی سی SDA3202، فیلترهای جدا کننده سه باند و فیلتر میان گذر خروجی تیونر بوده که قادر به دریافت سیگنال ها یا ارائه درست آنها نیست. دیگر مشکل رایج تیونر تلویزیون سونی، قطع شدن کامل سیگنال هابا وجود آنتن سالم و اتصالات درست، قطعی ناگهانی تصویر و  ارسال پیغام عدم دریافت سیگنال است. بروز مشکلات قطعات تیونر باعث بوجود آمدن این حالت است.

نکات مهم در تعویض تیونر تلویزیون سونی

مهم ترین نکات در تعویض تیونر تلویزیون سونی،ترمیم این قطعه در محیطی حرفه ای و توسط تکنسین هایی مجرب و دارای تخصص است. تعمیرکار باید در شناخت درست این قطعه و بخش های مختلف آن و برطرف کردن مشکل با ظرافت خاص، ماهر بوده و با استفاده از ابزا ر و تجهیزات پیشرفته بررسی و ترمیم این قطعه را انجام دهد. در واقع، فرایند تعمیر تیونر بدون این ابزار به درستی انجام نشده و امکان جدی تر شدن مشکل است.

 نحوه ی عملکرد تیونر تلویزیون سونی

وظیفه ی تیونر ، دریافت فرکانس های مختلف و سپس با اعمال پردازش های لازم، آن ها را به صدا و تصویر تبدیل کردن است. این بخش از تلویزیون یکی از اجزای داخلی گیرنده های دیجیتال بوده و تنها در تلویزیون های مجهز به گیرنده های دیجیتال قرار دارند. با استفاده از این قطعه کاربر به راحتی هریک از شبکه های مورد نظر خود را در تلویزیون تنظیم کرده و برنامه های آن را دریافت کند. در تلویزیون های مجهز به تیونر، ورودی آنتن مستقیما به این قطعه متصل شده و تیونر نیز به شکل برد بر روی شاسی اصلی سیستم قرار دارد.. عملکرد این بخش از تلویزیون پیچیده بوده و در صورت خرابی نیازمند تعمیرات تخصصی تحت نظر کارشناسان مجرب است.

نشانه های خرابی تیونر تلویزیون sony

یکی از اصلی ترین علائم بروز مشکل و نیاز به تعمیر تیونر تلویزیون، ضعیف شدن سیگنال های دریافتی توسط دستگاه است. در این حالت  صدا وتصویر قطع و وصل می شود. در صورت سلامتی آنتن،این مشکل به تیونر مربوط است. امکان خرابی یکی از سه ترانزیستور MOSFET، دوال گیت، آی سی TDA5331، آی سی SDA3202، فیلترهای جدا کننده سه باند و فیلتر میان گذر خروجی تیونر بوذه که قادر به دریافت سیگنال ها یا ارائه درست آن هانیستند. چنین اختلالاتی تا قطعی کامل تصویر ونبود سیگنال تلویزیون ادامه دار پیدا می کند.

بازیابی و تعمیر تیونر تلویزیون سونی

تعمیر تیونر تلویزیون سونی نیاز به فضایی حرفه ای و تکنسین هایی مجرب داشته تا بروز خطا در روند ترمیم و بازیابی این قطعه منجر به ایجاد مشکلات جبران ناپذیر بیشتری در ساختار کلی دستگاه تلویزیون نشود. نکته حائز اهمیت عیب یابی دقیق اجزای تیونر از جمله ترانزیستورها، آی سی ها و فیلترهای مختلف آن است. کارشناسان در نمایندگی مجاز سونی تیونر تلویزیون های متفاوت سونی را به بهترین شیوه ی کاری بازیابی کرده و پس از اعمال دقیق مراحل عیب یابی اجزای معیوب تیونر را شناسایی وکلیه عیوب موجود را توسط ابزارآلات پیشرفته در بالاترین سطح کیفی تعمیر می نمایند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *