نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

زاویه دید

زاویه دید

در تلویزیون های جدید علاوه بر کیفیت صدا و تصویر، زاویه دید نیز مهم است. اما زاویه دید یعنی چه؟ در واقع زاویه دید زمانی مشخص می شود که شما نسبت به تلویزیون با زاویه بیاستید و تصاویر را مشاهده نمایید. زاویه دید نیز در تلویزیون ها رقابت انگیز است به صورتی که شرکت های سازنده درصدد ساخت زاویه دید بهتر هستند تا بتوانند کاربران بیشتری را به خود جذب نمایند. در این مطلب سعی داریم زاویه دید را به صورت مفصل توضیح دهیم.

زاویه دید چیست؟

بعد از کیفیت صدا، تصویر و اجرای رنگ ها زاویه دید نیز خیلی مهم است. به بیان ساده تر اگر زاویه دید شما از تلویزیون استاندارد باشد همچنین فاصله ی شما نیز از تلویزیون مناسب باشد کیفیت تصاویر نیز افزایش می یابد. پس اگر تلویزیون در کنار کیفیت تصاویر از زاویه دید مناسبی برخوردار نباشد، ممکن است هنگام مشاهده ی تلویزیون در زاویه های مختلف دچار مشکل شوید.

به طور کلی اگر زاویه دید تلویزیون شما کم باشد رنگ ها در فاصله ی دور محو می شوند و به راحتی نمی توان تصاویر را تشخیص داد پس افت کیفیت نیز وجود دارد. پس اگر شما می خواهید به راحتی از هر نقطه از خانه تلویزیون را تماشا کنید بدون محدودیت خاصی باید تلویزیونی بخرید که دارای زاویه دید 178 درجه یا 89 درجه از هر طرف باشد تا بدون محدودیت تلویزیون را تماشا کنید.

زمانی که با زاویه ی 178 یا 89 درجه نسبت به تلویزیون ایستاده اید به راحتی می توانید تصاویر را روشن و شفاف نگاه کنید دقیقا مانند زمانی که نسبت به تلویزیون عمود ایستاده اید.

اهمیت زاویه دید چه زمانی مشخص می شود؟

ممکن است چند نفر بخواهند تلویزیون را تماشا کنند و از فیلم در کنار یکدیگر لذت ببرند. حالا به این فک کنید که فقط شخصی که به طور مستقیم مقابل تلویزیون قرار گرفته است بتواند تصاویر را با همان کیفیت واقعی ببیند و بقیه تصاویر را با روشنایی مناسب و یا تار ببینند. با این وجود دیدن فیلم با چند نفر ممکن است لذت بخش نباشد. اگر تلویزیون زاویه دید مناسبی داشته باشد این مسئله به وجود نمی آید و تمام افراد به راحتی می توانند از تماشای تلویزیون لذت ببرند.

زاویه دید، زاویه دید جانبی و دید خارج از محور

در کنار اصطلاح زاویه دید دو اصطلاح دیگر زاویه دید جانبی و دید خارج از محور نیز وجود دارد اما این دو اصطلاح به چه معناست؟

در ابتدا باید بدانید که فهمیدن این اصطلاحات مهم است به این دلیل که ممکن است برخی مشکلات رایج، تصاویر غیر شفاف و کیفیت تصاویر ناشی از زاویه دید نا مناسب شما باشد و با اصلاح زاویه دید شما نسبت به تلویزیون این مشکل برطرف شود.

زاویه دید به بیان ساده یعنی محور زاویه جلوی تلویزیون که با 0 درجه شروع می شود. اگر شما به طرفین کنید (به معنی حرکت در راستای افقی است و با فاصله گرفتن از تلویزیون این زاویه دید به دست نمی آید) حرکت کنید این زاویه افزایش پیدا می کند.

زمانی که نسبت به تلویزیون با زاویه دید 0 درجه ایستاده اید کنتراست و روشنایی مناسبی را مشاهده می نمایید. اما زمانی که به طرفین حرکت می کنید کنتراست و کیفیت تصاویر کاهش پیدا می کند در مواردی نیز ممکن است سطوح سیاه را کمرنگ و خاکستری مشاهده نمایید. در مواردی نیز اگر زاویه دید بسیار کم باشد ممکن است با دیگر رنگ ها را تشخیص ندهید و رنگ ها نیز محو و به رنگ مشکی تبدیل شود.

در زاویه دید سطوح سیاه و کنتراست در نمایش تصویر تأثیر گذار هستند. وجود این دو فاکتور در کنار یکدیگر کیفیت تصاویر را افزایش می دهد.

دید جانبی در واقع زمانی به وجود می آید که هنگامی که شما از طرفین به تلویزیون نگاه می کنید و به بیان ساده در مرکز قرار نگرفته اید، تصاویر را با کیفیت مشاهده نمایید.

اصولا این افت کیفیت و کنتراست از زاویه 30 درجه جانبی و یا 45 درجه ی جانبی آغاز می شود.

زاویه خارج از محور نیز زمانی شروع می شود افت کنتراست و کم شدن عمق سطح سیاهی آغاز شده است. با اندازه گیری این قسمت می توان زاویه خارج از محور را بدست آورد.

3 مورد گفته شده در کیفیت تصاویر نقش به سزایی دارد. معمولا تلویزیون های پلاسما مشکل زاویه دید و دید خارج از محور را ندارند دلیل این موضوع  وجود پیکسل هاست که در صفحه ی نمایشگر به صورت جداگانه روشن می شوند.

در تلویزیون ها LCD نیز زاویه دید نامناسب بوده است. دلیل این موضوع نور پس زمینه ی LCD هاست که نور پس زمینه ی آن از کریستال مایع و پنل Back light تشکیل شده است و ممکن است در این تلویزیون ها نیز صفحه نمایشگر زاویه دید مناسبی نداشته باشد. و در آخر بهتر است هنگام خرید، قابلیت زاویه دید را نیز به طور کامل و دقیق بسنجید تا بتوانید در هر نقطه از خانه تلویزیون را مشاهده نمایید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *