نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

تمام خطاهای دوربین بدون آینه سونی

خطاهای دوربین بدون آینه سونی کدام اند؟ چه دوربین بدون آینه سونی شما جدید باشد یا قدیمی، ممکن است هر از گاهی با یک یا چند پیام خطا مواجه شوید. بیایید نگاهی به برخی از مشکلات رایج و نحوه حل آنها بیندازیم.

خطاهای دوربین بدون آینه سونی
خطاهای دوربین بدون آینه سونی

خطای 1 در خطاهای دوربین بدون آینه سونی : خطای دوربین خاموش کردن و روشن کردن

یک جستجوی سریع در اینترنت نشان می‌دهد که این شایع‌ترین خطا در دوربین‌های بدون آینه سونی است. اما این یعنی چه؟

 • این خطا ممکن است زمانی که دوربین خود را روشن می کنید یا بلافاصله پس از اتمام فرآیند بوت آپ ظاهر می شود. همچنین ممکن است درست در وسط عکسبرداری اتفاق بیفتد، که ممکن است بسیار ناخوشایند باشد. اگرچه دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، یکی از رایج ترین آنها مربوط به مشکلات شاتر است.
 • علاوه بر این، تعداد زیادی از دوربین‌های بدون آینه سونی دارای سیستم تثبیت‌کننده تصویر درون بدن (IBIS) هستند. برای چنین دوربین‌هایی، علت مشکل می‌تواند مربوط به نقص عملکرد IBIS یا تثبیت سنسور باشد.
 • سومین دلیل احتمالی می تواند یک مشکل مدار الکترونیکی باشد و در این مورد، احتمالاً در هنگام راه اندازی ظاهر می شود.
 • دلیل نهایی مشکل می تواند یک تصادف باشد. حوادث از ضربه و ریزش گرفته تا آسیب رطوبت، آب یا مایعات و اتصال منابع برق نادرست منجر به اتصال کوتاه می شود.

اگر پیغام خطا بلافاصله بعد از تصادف می آید، خوب است که در حین تعمیر آن را در نظر بگیرید.

حل این مشکل دقیقاً آسان نیست اما غیرممکن هم نیست.

 • ابتدا، ممکن است متوجه شوید که وقتی پیام ظاهر می شود، دوربین ممکن است قفل شود. در نتیجه، هنگامی که می‌خواهید آن را خاموش کنید، پیام احتمالاً روی صفحه باقی می‌ماند. برای خاموش کردن آن کافی است دکمه پاور را در حالت خاموش قرار دهید و سپس باتری را بردارید یا برق را قطع کنید. اولین راه حل این است که آنچه دوربین به شما می گوید را انجام دهید، خاموش و سپس روشن کنید.
 • اگر علت گیر کردن شاتر باشد، خاموش و روشن کردن دوربین باعث ریست شدن و درست کارکردن آن می شود. به طور مشابه، این عمل خطای ناشی از نقص عملکرد IBIS را برطرف می کند.
 • اگر پس از چرخه برق همچنان پیام خطا ظاهر می شود، می توانید دوربین را مجدداً تنظیم کنید. به منو بروید و تب “تنظیمات” را پیدا کنید. با این حال، اگر دوربین همچنان ثابت است، نمی توانید به منو دسترسی پیدا کنید و آن را بازنشانی کنید.
 • ممکن است فقط مجبور شوید به مرکز تعمیر مراجعه کنید، اگر اینطور است یا اگر بعد از چرخه برق برای مدتی کار کرد، دوباره پیام خطا را نشان داد.

خطاهای دوربین بدون آینه سونی

خطای 2: نمایش داده نمی شود

یکی دیگر از خطاهای رایج در این نوع دوربین ها، خطای تصویر «عدم نمایش» است. برخی از دلایل این خطا عبارتند از:

 • استفاده از کارت حافظه یکسان در چندین دستگاه
 • پر کردن کارت حافظه بیش از حد لازم
 • تداخل با کارت حافظه در حین استفاده
 • خارج کردن یا قرار دادن نامناسب کارت حافظه
 • نفوذ ویروس به دستگاه مانع عملکرد می شود

اکنون که سرنخی از دلایل احتمالی خطا دارید، اجازه دهید برخی از احتمالات را در مورد نحوه بازیابی تصاویر و رفع خطا بررسی کنیم:

 • برای شروع، سعی کنید تصاویر جدیدی بگیرید و سعی کنید آنها را مشاهده کنید. اگر قادر به مشاهده آنها نیستید، ممکن است لازم باشد کارت SD را در دوربین فرمت کنید. اما اگر تصاویر جدید بدون مشکل نمایش داده شوند، ممکن است مشکل از تصاویر قدیمی شما باشد. سپس ممکن است سعی کنید از نرم افزار تعمیر عکس برای رفع آنها و رفع خطا استفاده کنید.
 • گزینه دیگر این است که تصاویر را به یک برنامه ویرایش در JPEG، PNG یا حتی BMP صادر کنید. پس از صادرات، سعی کنید دوباره آنها را باز کرده و ذخیره کنید. پس از انتقال یا صادر کردن تصاویر، کارت SD را فرمت کنید، آنها را دوباره بارگیری کنید و بررسی کنید که آیا همان پیام خطا ظاهر می شود.
 • اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با رفتن به Settings>Apps>Reset App Preferences، برنامه ها را بازنشانی کنید. در صورتی که این ابزار کار نمی کند، داده های برنامه های آلبوم را پاک کنید. برای انجام این کار، به Settings>Apps>All> بروید، سپس “Albums” و سپس “Clear Data” را انتخاب کنید.

پس از اعمال تغییرات، دوربین را مجددا راه اندازی کنید و تصاویر را باز کنید و سپس آنها را در محل مورد نظر ذخیره کنید.

اگر بعد از همه اینها نمی توانید به تصاویر دسترسی پیدا کنید، از نرم افزار تعمیر عکس حرفه ای مانند Wondershare Repairit استفاده کنید. این می تواند به شما کمک کند عکس های آسیب دیده یا خراب دوربین Sony خود را تعمیر کنید.

چگونه باید لنز دوربین عکاسی را انتخاب کنیم؟ انتخاب لنز باکیفیت همیشه برای استفاده‌کنندگان از دوربین‌های عکاسی سونی یک دغدغه و چالش بزرگ است. از این رو ما در نمایندگی تعمیرات دوربین عکاسی سونی در مقاله « بهترین و بدترین لنزهای FE سونی برای دوربین های A7 » به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

خطای 3 خطاهای دوربین بدون آینه سونی : خطای نمی توان لنز را تشخیص داد. آن را به درستی متصل کنید

خطای بالا مشکل را مشخص می کند. اما چگونه می توانید آن را حل کنید؟

 • اولین و منطقی ترین مرحله بررسی اتصال لنز دوربین است. در نظر بگیرید که دوربین نمی تواند با لنز ارتباط برقرار کند مگر اینکه تماسی وجود داشته باشد.
 • تماس باید بین پین های فلزی روی بدنه دوربین و پین های روی لنز باشد. برای بررسی این اتصال ابتدا دوربین را خاموش کرده و سپس لنز را از بدنه دوربین جدا کنید.
 • سپس باید تماس های فلزی روی لنز و بدنه دوربین را بررسی کنید. هنگامی که متوجه شدید که آنها چگونه باید متصل شوند، آنها را دوباره وصل کنید. توجه داشته باشید که علامت گذاری روی بدنه دوربین باید با علامت روی بدنه دوربین هماهنگ باشد.
 • هنگامی که آنها تراز شدند، باید به آرامی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که صدای کلیک را بشنوید. دوربین را روشن کنید و بررسی کنید که آیا خطا برطرف شده است.
 • در صورتی که پیام خطا همچنان ظاهر شود و لنز مورد استفاده شما از سازنده دیگری باشد، ممکن است مشکل سازگاری وجود داشته باشد. قابل توجه است که حتی در صورت عدم وجود ارتباط بین لنز و دوربین، همچنان می توانید عکس بگیرید.
 • تنها مواردی که به آنها دسترسی نخواهید داشت فوکوس خودکار و نوردهی خودکار هستند. برای گرفتن عکس کافی است دوربین را روی حالت دستی تنظیم کنید و سپس به صورت دستی ویژگی های مورد نظر را تنظیم کنید. از جمله این موارد می توان به سرعت شاتر، ISO، دیافراگم و فوکوس اشاره کرد.
 • اگر می خواهید بدنه دوربین را به تلسکوپ یا دستگاه دیگری متصل کنید، حالت را روی دستی تنظیم کنید. در مرحله بعد، “Release w/o Lens” را فعال کنید و در گزینه Shutter Lock، “Off no lens” را انتخاب کنید.

خطای 4: داغ شدن بیش از حد دوربین

اگرچه این دوربین یک دستگاه قابل اعتماد است، اما ممکن است گاهی اوقات به دلیل گرمای بیش از حد متوقف شود. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که در حالت فیلم‌برداری یا عکس‌برداری پیوسته عکس می‌گیرید. در چنین مواردی، اجزای داخلی دوربین ممکن است گرمای زیادی تولید کنند که خطر آسیب رساندن به دوربین را داشته باشند.

برای جلوگیری از چنین احتمالی، هنگامی که دمای اجزای داخلی از حد تعیین شده بالاتر می رود، دوربین پیغام خطای فوق را ارسال می کند. وقتی این پیام را دریافت کردید، بهتر است دستگاه را بین 10 تا 15 دقیقه خاموش کنید.

این باید زمان کافی باشد تا همه چیز در داخل تا سطوح قابل قبول خنک شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *