نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آشنایی با پیغام خطای دوربین‌ سونی

چه دوربین‌ سونی بدون آینه سونی شما جدید باشد یا قدیمی، ممکن است هر از گاهی با یک یا چند پیام خطا مواجه شوید. بیایید نگاهی به برخی از مشکلات رایج و نحوه حل آنها بیندازیم.

معرفی خطاهای دوربین سونی

یک جستجوی سریع در اینترنت نشان می‌دهد که این اشتباه رایج‌ترین خطا در دوربین‌ سونی‌های بدون آینه سونی است. ولی خب معنیش چی میشه؟

خطای 1: خطای دوربین‌ سونی خاموش کردن و روشن کردن

 • این خطا ممکن است زمانی که دوربین‌ سونی خود را روشن می کنید یا بلافاصله پس از اتمام فرآیند بوت آپ ظاهر می شود. همچنین ممکن است درست در وسط یک عکسبرداری اتفاق بیفتد، که ممکن است بسیار ناخوشایند باشد. اگرچه دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، یکی از رایج ترین آنها مربوط به مشکلات شاتر است.
 • علاوه بر این، تعداد زیادی از دوربین‌ سونی‌های بدون آینه سونی دارای سیستم تثبیت‌کننده تصویر درون بدن (IBIS) هستند. برای چنین دوربین‌ سونی‌هایی، علت مشکل می‌تواند مربوط به نقص عملکرد IBIS یا تثبیت سنسور باشد.
 • سومین دلیل احتمالی می تواند مشکل مدار الکترونیکی باشد و در این مورد، احتمالاً درست در هنگام راه اندازی ظاهر می شود.
 • دلیل نهایی مشکل می تواند یک تصادف باشد. حوادث از ضربه و ریزش گرفته تا آسیب رطوبت، آب یا مایعات و اتصال منابع برق نادرست منجر به اتصال کوتاه می شود.

اگر پیغام خطا بلافاصله بعد از تصادف می آید، خوب است آن را در حین تعمیر در نظر بگیرید.

حل این مشکل دقیقاً آسان نیست اما غیرممکن هم نیست.

 • ابتدا، ممکن است متوجه شوید که وقتی پیام ظاهر می شود، دوربین‌ سونی ممکن است قفل شود. در نتیجه، هنگامی که می‌خواهید آن را خاموش کنید، پیام احتمالاً روی صفحه باقی می‌ماند. برای خاموش کردن آن، کافی است دکمه پاور را در حالت خاموش قرار دهید و سپس باتری را بردارید یا برق را قطع کنید. اولین راه حل این است که آنچه دوربین‌ سونی به شما می گوید را انجام دهید، خاموش و سپس روشن کنید.
 • اگر علت گیر کردن شاتر باشد، خاموش و روشن کردن دوربین‌ سونی باعث تنظیم مجدد و درست کارکردن آن می شود. به طور مشابه، این عمل خطای ناشی از نقص عملکرد IBIS را برطرف می کند.
 • اگر پیام خطا همچنان پس از چرخه برق ظاهر می شود، می توانید دوربین‌ سونی را بازنشانی کنید. به منو بروید و تب “تنظیمات” را پیدا کنید. با این حال، اگر دوربین‌ سونی همچنان ثابت است، نمی توانید به منو دسترسی پیدا کنید و آن را بازنشانی کنید.

ممکن است فقط مجبور شوید به مرکز تعمیر مراجعه کنید، اگر اینطور است یا اگر بعد از چرخه برق برای مدتی کار کرد، دوباره پیام خطا را نشان داد.

خطای 2: نمایش داده نمی شود

یکی دیگر از خطاهای رایج در این نوع دوربین‌ سونی ها، خطای تصویر «نمایش نشدن» است. برخی از دلایل این خطا عبارتند از:

 • استفاده از کارت حافظه یکسان در چندین دستگاه
 • پر کردن کارت حافظه بیش از حد لازم
 • تداخل با کارت حافظه در حین استفاده
 • خارج کردن یا قرار دادن نامناسب کارت حافظه
 • نفوذ ویروس به دستگاه مانع عملکرد می شود

اکنون که سرنخی از دلایل احتمالی خطا دارید، اجازه دهید برخی از احتمالات را در مورد نحوه بازیابی تصاویر و رفع خطا بررسی کنیم:

 • برای شروع، سعی کنید تصاویر جدیدی بگیرید و سعی کنید آنها را مشاهده کنید. در صورتی که قادر به مشاهده آنها نباشید، ممکن است لازم باشد کارت SD را در دوربین‌ سونی فرمت کنید. اما اگر تصاویر جدید بدون مشکل نمایش داده شوند، ممکن است مشکل از تصاویر قدیمی شما باشد. سپس ممکن است سعی کنید از نرم افزار تعمیر عکس برای رفع آنها و رفع خطا استفاده کنید.
 • گزینه دیگر این است که تصاویر را به یک برنامه ویرایش در JPEG، PNG یا حتی BMP صادر کنید. پس از صادرات، سعی کنید دوباره آنها را باز کرده و ذخیره کنید. پس از انتقال یا صادر کردن تصاویر، کارت SD را فرمت کنید، آنها را دوباره بارگیری کنید و بررسی کنید که آیا همان پیام خطا ظاهر می شود.
 • اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با رفتن به Settings>Apps>Reset App Preferences برنامه ها را بازنشانی کنید. اگر این ابزار کار نمی کند، داده های برنامه های آلبوم را پاک کنید. برای انجام این کار، به Settings>Apps>All> بروید، سپس “Albums” و سپس “Clear Data” را انتخاب کنید.

پس از اعمال تغییرات، دوربین‌ سونی را مجددا راه اندازی کنید و تصاویر را باز کنید و سپس آنها را در محل مورد نظر ذخیره کنید.

اگر بعد از همه اینها نمی توانید به تصاویر دسترسی پیدا کنید، از نرم افزار تعمیر عکس حرفه ای مانند Wondershare Repairit استفاده کنید. این می تواند به شما کمک کند عکس های آسیب دیده یا خراب را از دوربین‌ سونی Sony خود تعمیر کنید.

خطای 3: خطای نمی توان لنز را تشخیص داد. آن را به درستی وصل کرد

خطای بالا مشکل را مشخص می کند. اما چگونه می توانید آن را حل کنید؟

 • اولین و منطقی ترین مرحله بررسی اتصال لنز دوربین‌ سونی است. در نظر بگیرید که دوربین‌ سونی نمی تواند با لنز ارتباط برقرار کند مگر اینکه تماسی وجود داشته باشد.
 • تماس باید بین پین های فلزی روی بدنه دوربین‌ سونی و پین های روی لنز باشد. برای بررسی این اتصال ابتدا دوربین‌ سونی را خاموش کرده و سپس لنز را از بدنه دوربین‌ سونی جدا کنید.
 • سپس باید کنتاکت های فلزی روی لنز و بدنه دوربین‌ سونی را بررسی کنید. هنگامی که متوجه شدید که آنها چگونه باید متصل شوند، آنها را دوباره وصل کنید. توجه داشته باشید که علامت گذاری روی بدنه دوربین‌ سونی باید با علامت روی بدنه دوربین‌ سونی هماهنگ باشد.
 • هنگامی که آنها تراز شدند، باید به آرامی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که صدای کلیک را بشنوید. دوربین‌ سونی را روشن کنید و بررسی کنید که آیا خطا برطرف شده است یا خیر.
 • در صورتی که پیام خطا همچنان ظاهر شود و لنز مورد استفاده شما از سازنده دیگری باشد، ممکن است مشکل سازگاری وجود داشته باشد. قابل توجه است که حتی در صورت عدم وجود ارتباط بین لنز و دوربین‌ سونی، همچنان می توانید عکس بگیرید.
 • تنها مواردی که به آنها دسترسی نخواهید داشت فوکوس خودکار و نوردهی خودکار هستند. برای عکس گرفتن کافی است دوربین‌ سونی را روی حالت دستی تنظیم کنید و سپس به صورت دستی ویژگی های مورد نظر را تنظیم کنید. از جمله این موارد می توان به سرعت شاتر، ISO، دیافراگم و فوکوس اشاره کرد.
 • اگر می خواهید بدنه دوربین‌ سونی را به تلسکوپ یا دستگاه دیگری متصل کنید، حالت را روی دستی تنظیم کنید. در مرحله بعد، “Release w/o Lens” را فعال کنید و در گزینه Shutter Lock، “Off no lens” را انتخاب کنید.

خطای 4: داغ شدن بیش از حد دوربین‌ سونی

اگرچه این دوربین‌ سونی یک دستگاه قابل اعتماد است، اما ممکن است گاهی اوقات به دلیل گرمای بیش از حد متوقف شود. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که در حالت فیلمبرداری یا عکسبرداری پیوسته عکس می گیرید. در چنین مواردی، اجزای داخلی دوربین‌ سونی ممکن است گرمای زیادی تولید کنند که خطر آسیب رساندن به دوربین‌ سونی را داشته باشند.

برای جلوگیری از چنین احتمالی، هنگامی که دمای اجزای داخلی از حد تعیین شده بالاتر می رود، دوربین‌ سونی پیغام خطای فوق را ارسال می کند. هنگامی که این پیام را دریافت کردید، بهتر است دستگاه را بین 10 تا 15 دقیقه خاموش کنید. این باید زمان کافی باشد تا همه چیز در داخل تا سطوح قابل قبول خنک شود.

خطای 5: باتری ناسازگار

یک بار دیگر، این یک پیام خطای خود توضیحی است. اگر بسته باتری که روی دوربین‌ سونی خود دارید سازگار نیست، باید آن را تعویض کنید.

با این حال، اگر مطمئن هستید که باتری شما درست است، پیام ممکن است به این معنی باشد که باتری خراب است. در اینجا این است که در این صورت چه کاری باید انجام دهید:

 • پایانه های باتری را بررسی کنید. اگر کثیفی یا کثیفی روی آنها وجود داشته باشد، ممکن است باعث خرابی شود. از یک پارچه تمیز و خشک برای پاک کردن آنها استفاده کنید. مراقب باشید که پایانه ها را با اجسام فلزی یا دستان خود لمس نکنید.
 • در صورت امکان، باتری ها را عوض کنید و بررسی کنید که آیا پیام پاک می شود یا خیر
 • از طرف دیگر، می‌توانید آداپتور برق خود را به دوربین‌ سونی وصل کنید و به پریز برق وصل کنید و بررسی کنید که آیا کمک می‌کند یا خیر.

اگر هیچ یک از گزینه ها مشکل را حل نکرد، ممکن است زمان مراجعه به مرکز تعمیر فرا رسیده باشد.

خطای 6: خطای کارت

زمانی که کارت حافظه ای که روی دستگاه دارید ناسازگار باشد، این پیغام خطا را دریافت خواهید کرد. اما این لزوماً به این معنی نیست که باید کارت را تعویض کنید. در عوض، تنها کاری که برای حل آن باید انجام دهید فرمت کردن کارت است.

مراقب باشید که از قالب بندی درون دوربین‌ سونی به جای انجام این کار در رایانه شخصی استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر رسانه ای روی کارت وجود داشته باشد، قالب بندی همه چیز را پاک می کند. بنابراین، اگر عکس یا فیلم مهمی در آن دارید، از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مقالات مرتبط:

مراحل تعویض لنز دوربین Sony Cyber-shot

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با پیغام خطای دوربین‌ سونی»

 1. سلام دوربین هندی کم هاردیسک ۶۰گیگی
  فیلم های ظبط شده این پیام می دهد
  فایل قابل انجام و در دسترس نمی باشد
  لطفا راهنمایی فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *