نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

نمایندگی سونی

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آشنایی با قطعات موبایل

قطعه شناسی موبایل به همراه عکس

علایم الکترونیکی بعنوان نشانه در مدارات الکترونیکی استفاده می شوند. از این علایم در زمانهای ساخت و تست مدار و بعد از آن در تعمیرات استفاده می کنیم . این قطعات را با استفاده از نقشه در اختیار، روی مدار پیاده سازی می کنید و برای تعمیرات هم می توانید از این نقشه و طراحی کمک بگیرید و همه این ها در حالی است که نقشه خوانی را بدانید.در ابتدا و برای شروع اقدام به آشنایی با قطعات موبایل و ساختار فیزیکی آن می کنیم و تمام سعی ما در این است که نکات اصلی و کلیدی را ارئه دهیم .

موبایل هم مانند کامپیوتر قطعات بر روی یک برد نصب شده اند.طراحی های متفاوت بردهای الکترونیکی نسبت به هم در گوشی های موبایل نشان از پیچیدگی ساختار آنها دارد.

قطعات گوشی موبایل

اجزای تشکیل دهنده موبایل عبارتند از :

قاب جلویی گوشی

قاب پشتی

قطعه شناسی موبایل

قاب جلویی گوشی:

این قسمت متشکل از تلق ، بدنه اصلی ، صفحه شماره گیر (در گوشی های غیر لمسی)

قاب پشتی :

در این قاب شماره سریال 15 رقمی درج شده که همان IMEI است و با استفاده از این شماره می توان سریال اصلی گوشی که در آی سی مادربورد ذخیره شده را به دست آورد که بیانگر هویت اصلی دستگاه شما است.

روی قاب پشت گوشی قطعاتی قرار گرفته است که به شرح زیر هستند:

باتری

ویبراتور

آنتن مخفی

آنتن (4 نوع کشویی، ثابت، هوایی، مخفی)

بازر(صدای ملودی و زنگ)

میکروفون

UIF

آشنایی با قطعات موبایل | باتری موبایل

ویبراتور موبایل | آشنایی با قطعات موبایل

آشنایی با قطعات موبایل :

خازن :

از خازن ها بعنوان ذخیره کننده های ولتاژ استفاده می شود. این قطعه در انواع مختلفی ساخته و عرضه می شوند و بسته به استفاده در مدار مورد نظر کاربرد متفاوتی دارند ، یکی از کاربردهای آن در موبایل برای فلش دوربین است که نیاز به ولتاژ بالا داریم و این ولتاژ را خازن برای ما تامین میکند.

این مطلب را از دست ندهید   بررسی تلویزیون های OLED

مقاومت ها :

این قطعه جز کاهش دهنده های ولتاژ محسوب می شوند. از مهم ترین مقاومت های به کار رفته در سخت افزار موبایل ، مقاومت NTC است. مقدار این مقاومت نسبت به عوامل فیزیکی متغیر است و نوعی از مقاومت های حرارتی به حساب می آید .

مقاومت موبایل | قطعه شناسی موبایل به همراه عکس

ترانزیستور :

قطعه الکترونیکی با 3 پایه که اصلی ترین کاربرد آن سوئچینگ و تقویت کنندگی است.این قطعه سه پایه دارد و کاربرد آن بسته به مدار مورد استفاده است.

ترانزیستور موبایل

دیودها :

عبور جریان در دیودها یکطرفه است و انواع مختلف و کاربردهای بی شماری دارند. این قطعات الکترونیکی تثبیت کننده و نقش محافظتی دارند .

دیود موبایل | قطعه شناسی موبایل

سیم پیچ (سلف ) :

در ادامه آشنایی با قطعات موبایل ،این قطعه کاربرد بالایی در مدارات فرکانسی دارند یا می توان بعنوان تطبیق امپدانس دو مدار، ذخیره کننده ولتاژ و فیلتر در مدارات استفاده نمود.

سیم پیچ موبایل

آی سی (IC) :

ای سی ها در بین تمامی مدارات الکترونیکی دیده می شوند و از قطعات پرکاربرد با عملکردهای متفاوت هستند.

مجتمع فنی ملی پایتخت با تجربه بالای آموزش در تمامی زمینه های الکترونیکی (موبایل، کامپیوتر، تبلت و تلویزیون های هوشمند و ….) افتخار دارد تا با کادری مجرب دوره آموزش تعمیرات موبایل را برای کارآموزان فراهم آورد. مدیریت حرفه ای، تجربه، اساتید کار آزموده همه با هم باعث شده تا برنامه ریزی منسجم و مفید برای شما تبیین شود که هم سرفصل ها کامل آموزش داده شود و هم شما عزیزان با قدرت و مهارتی بالا به بازارهای کار روانه شوید .

بردهای قرار گرفته در سخت افزار گوشی موبایل به سه بلوک اصلی نام گذاری و تقسیم بندی می شوند که در اینجا این سه بلوک را به طور کامل و با قطعات هریک شرح می دهیم.

بلوک Base Band

بلوک RF(  Radio Frequency)

بلوک Analog Frequency

بلوک Base Band

قطعات وابسته به این بلوک در قسمت میانی به پایین برد دیده می شوند و شامل واحد های منبع تغذیه، MCU، شارژینگ و UI  می شود.این بلوک شامل واحد هایی همچون واحد, واحد و واحد منبع تغذیه و شارژینگ می باشد. قطعات متعلق به این بلوک معمولا در قسمت میانی برد گوشی به پایین یافت می شوند، مثل :

این مطلب را از دست ندهید   بازکردن لپ تاپ VPCSA سونی وایو

آی سی بلوتوث

آی سی شارژ

آی سی پاور

آی سی CPU

آی سی FM

آی سی های حافظه ای

وظیفه آی سی بلوتوث چیست؟

ارسال و دریافت امواج بلوتوث برعهده این ای سی است .

آی سی شارژ

در زمانی که آداپتور شارژ به گوشی متصل است شارژ باتری برعهده این ای سی است و به نام های chaps  و TAHVO در بازار ایران شناخته می شود.

آی سی پاور

ولتاژ لازم و گرفته شده از باتری را برای هریک از قسمت های موبایل را این ای سی تامین می کند و  از مهمترین آی سی ها است و قابل ذکر است که آی سی پاور هیچ گاه خاموش نمی شود و توان مصرفی آن در حالت های مختلف کاهش و افزایش پیدا می کند.

 IC CPU

از مهم ترین نکات در  بین آشنایی با قطعات موبایل پردازش تمامی اطلاعات توسط این آی سی انجام می پذیرد.

آی سی رادیو FM

پردازش اطلاعات مرتبط با کانال های رادیویی برعهده این قطعه است.

آی سی های حافظه ای :

آی سی های مورد استفاده در این قسمت IC RAM ، IC FLASH ، IC E2PROM است.

IC RAM

این حافظه کوتاه مدت مانند رایانه فقط برای نگهداری اطلاعات در زمان کوتاه است و در صورتی که گوشی خاموش شود اطلاعات نیز از دست می رود.

IC E2PROM

حافظه بلند مدت با قدرت نگهداری بالا برای اطلاعات و اکثرا در اصطلاح آن را مموری گوشی می شناسند.

IC FLASH

این ای سی حافظه بلند مدت است و با خاموش شدن گوشی اطلاعات آن از بین نمی رود.

اسپیکر در موبایل

اسپیکر ها در هر موبایلی با هر نوع شکل و اندازه دیده می شوند و از نظر قرارگیری قطعه ممکن است متفاوت باشد چرا که برخی تولید کنندگان در قسمت پایین و برخی دیگر در پشت گوشی قرا می دهند.

این مطلب را از دست ندهید   تعمیر هندزفری و هدفون بلوتوث

در سال های اخیر و با رواج گوشی های هوشمند فقط یک اسپیکر در آنها می بینیم و اگر روی قاب دو قسمت اسپیکر قرار داده شده حتما یکی از آنها به دلیل زیبایی ظاهری است و اسپیکری پشت آن قرار نگرفته است.

بلوک Radio Frequency

این بلوک در قسمت بالایی سخت افزار موبایل قرار گرفته است و وظیفه اصلی آن ارتباط با BTS و دریافت فرکانس های GSM از آنهاست و اطلاعات دریافتی را به سایر قسمت ها انتقال می دهد.

قطعات این بلوک:

VCO

سوئیچ آنتن

IC PA

IC RF

IC PF

فیلتر های SAW

آنتن

VCO چیست؟

در تبدیلات فرکانسی در گوشی استفاده می شود.در زمانی که نیاز هست تا به BTS جدیدی وصل شوید و فرکانس بر اساس آن تغییر کند برعهده این قطعه است .

سوئیچ آنتن

در زمان ارتباطات دو حالت فرستنده و گیرنده را هندل می کند.

IC RF

مدولاسیون و دمدولاسیون را این قطعه انجام می دهد.

IC PF

در ادامه آشنایی با قطعات موبایل تقویت و ارسال فرکانس و امواج را به این آی سی می سپارند.

آنتن

دریافت تمامی فرکانس ها از دکل های مخابراتی را این قطعه انجام می دهد.

فیلتر هایSAW

فیلترینگ فرکانس های اطراف گوشی را این قطعه انجام می دهد به طوریکه فقط به فرکانس های GSM اجازه دریافت می دهد و باقی فرکانسهای موجود در اطراف را فیلتر می کند.

بلوک  Analog Frequency

میکروفون، بلندگو وآی سی صوت در این بلوک قرار دارد.

آی سی صوت چیست؟

این آی سی اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال و برعکس تبدیل می کند و شنیدن صدای افراد از طریق این آی سی انجام می گیرد.

میکروفون

زمانی که صدا از طریق آی سی صوت به ما رسید، صدای ما هم از طریق میکروفن خونده می شود و به فرکانس های دیجیتال تبدیل و ارسال می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

تعمیر گوشی خیس شده
وبلاگ
پشتیبانی آنلاین سونی

تعمیر گوشی خیس شده

چگونه گوشی خیس شده را تعمیر کنیم ؟ برای خیلی از افراد این اتفاق پیش آمده که گوشیشان در آب افتاده و خیس شده باشد

ادامه مطلب »
ریست شدن آیفون
وبلاگ
پشتیبانی آنلاین سونی

ریست شدن آیفون

حل مشکل ریست شدن آیفون گوشی‌های آیفون را همه ما می‌شناسیم و از قابلیت‌های خوب آن با خبر هستیم. ولی در اینجا می‌خواهیم در مورد

ادامه مطلب »