نوارهای مشکی در بالا و پایین صفحه تلویزیون ظاهر شده و یا تصویر قطع می شود

نوارهای مشکی در بالا و پایین صفحه تلویزیون ظاهر شده و یا تصویر قطع می شود

مهم: این مقاله فقط به محصولات یا سیستم های عامل خاصی اشاره می کند.

چرا نوارهای مشکی دیده می شوند؟
تمام تلویزیون ها دارای نسبت دید هستند (نسبت عرض به ارتفاع تصویر یا صفحه). تلویزیون های LCD یا LED دارای نسبت دید ۱۶:۹ می باشند. که بسیار عریض تر و قدیمی از تلویزیون هایی با نسبت دید ۴:۳ یا ۱:۱٫۳۳ هستند.
• تلویزیون استاندارد (۴:۳):
اگر تلویزین استاندارد با نسبت دید ۴:۳ دارید، بدین دلیل است که فیلم ضبط شده است و یا در صفحه عریض با نسبت دید ۱۶:۹ نمایش داده می شود. معمولا فیلم های سینمایی با همین نسبت دید ضبط و پخش می شوند و صفحه عریضی دارند. این بدان معناست که عرض فیلم ممکن است طولانی تر عرض صفحه تلویزیون ۴:۳ باشد. برای تناسب تصویر کامل فیلم صفحه عریض در تلویزیون ۴:۳ و حفظ ابعاد مناسب، اندازه فیلم کاهش می یابد. بنبراین، هرچند عرض فیلم عریض تر از ارتفاع است، در اینصورت نوارهای مشکی در بالا و پایین صفحه دیده می شوند.

• HDTV (16:9):
هنوز این احتمال وجود دارد که نوارهای مشکی در بالا و پایین تصویر دیده شود اگر که تلویزیون HD با نسبت دید ۱۶:۹ داشته باشید. با وجود تلویزیون های استاندارد، فیلم ضبط و پخش می شود. اگرچه اصطلاح صفحه عریض معمولا با نسبت دید ۱۶:۹ ارتباط دارد، اما نسبت ۱۶:۹ درست بدین صورت است که فیلم دارای نسبت دید ۱٫۷۸:۱ می باشد. با توجه به سازنده فیلم، فیلم ها می توانند با نسبت دید بسیار عریض ضبط شوند- ۱٫۸۵:۱ و ۲٫۳۵:۱ از نسبت های رایج هستند. برای متناسب کردن تصویر کامل فیلم بزرگتر از ۱٫۷۸:۱ در صفحه HDTV و حفظ ابعاد مناسب، اندازه فیلم کاهش می یابد که در نتیجه نوارهای مشکی در بالا و پایین صفحه دیده می شوند.

این مطلب را از دست ندهید   برعکس شدن تصویر تلویزیون

علت اینکه نوارهای مشکی در بعضی از تلویزیون ها دیده شده این است که بسیاری از فیلم ها دارای نسبت های مختلف (معمولا عریض تر) نسبت به آنچیزی که تلویزیون شما پشتیبانی می کند هستند.
نمونه ها در زمان استفاده از تلویزیون با نسبت دید ۱۶:۹ عبارتند از:
• اگر نسبت دید ۲٫۳۵:۱ یا ۱٫۴۰:۱ باشد، که برای فیلم های حماسی رایج است، در اینصورت نوارهای مشکی بزرگ در بالا و پایین تصویر دیده می شوند.
• اگر فیلم کلاسیک قدیمی دارای نسبت دید ۱٫۳۳:۱ باشد، نوارهای مشکی در سمت چپ و راست تصویر دیده می شوند.

روشهای برطرف شدن نوارهای مشکی:
مهم: اطلاعات مربوط به مدل برای اطلاعاتی در مورد در دسترس بودن و عملیات های ویژگی های ذکر شده برای این راه حل مورد نیاز هستند.
بعضی از تلویزیون ها دارای ویژگی حالت صفحه با نان ZOOM یا WIDE هستند که تصویر را می تواند برای پر کزدن کل صفحه تنظیم نمود. بسیاری از ست باکس ها، DVD پلیرها، دیسک های بلوری نیز ممکن است تنظیماتی داشته باشد که تصویر تلویزیون می تواند تنظیم شود. این گزینه ها در ریموت قرار داشته اما ممکن است در منوی سیستم محصول نیز موجود باشد.
در حالیکه ویژگی ZOOM یا WIDE می تواند به برطرف کردن نوارهای مشکی کمک کند، در مورد اینکه آیا تصویر، صفحه را پر نمی کند نگرانی وجود دارد اما هر چیزی که در تصویر دیده می شود بطور عادی فیلم می شود.
کشیدن یا زوم کردن تصویر برای پر کردن فضا و شبکه ای شدن نوارها باعث انحراف تصویر یا قطع شدن بخش هایی از ضبط اصلی شده در نتیجه اشیا بنظر ازنظر افقی عریض می شوند. مورد مهم اینست که کل تصویر را بتوان مشاهده کرد.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه حذف اپلیکیشن در اندروید براویای تلویزیون سونی
0/5 (0 نقد و بررسی)