نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

طول عمر بیشتر تلویزیونهای OLED

نکاتی برای طول عمر بیشتر تلویزیونهای OLED

تلویزیونهای OLED میتوانند بهترین کیفیت تصویر را در بین تلویزیون های ال جی و سونی و تلفن های پیشرفته گوگل، سامسونگ، اپل و شیائومی ارائه دهند. اما با وجود کیفیت تصویر بی نقص و باورنکردنی یک مشکل بالقوه دارند:

سوختن پیکسل. سوختن هنگامی اتفاق می افتد که تصویر ثابت به مدت طولانی بدون تغییر بر روی صفحه نمایش تلویزیون و تلفن همراه با فناوری اولد قرار بگیرد، بعد از تغییر تصویر  یک پس زمینه شبح مانندی  از تصویر قبل روی صفحه نمایش برای همیشه باقی می ماند.

حل مشکل Burn in در تلویزیون های اولد

Burn-in یک احتمال بالقوه با تکنولوژی OLED است. صفحه سایت پشتیبانی اپل، گفته است که طراحی و تکنولوژی IPHONE های خود به گونه ای است که احتمال سوختن پیکسل در آن پایین میباشد. صفحه پشتیبانی موبایل های Pixel گوگل نیز می گوید که سوختن پیکسل می تواند “هنگامی که یک تصویر برای مدت طولانی روی صفحه با روشنایی بالا بماند” اتفاق بیافتد و اقدامات لازم برای کاهش خطر آن را توصیه می کند.

در دنیای تلویزیون، برخی از دارندگان صفحات YouTube، انجمن ها و رسانه های اجتماعی این موضوع را گزارش کرده اند و سایت، بررسی RTings نشان داده است که سوختن تلویزیون های OLED LG در آزمایش های طولانی مدت وطاقت فرسا وجود دارد. همچنین سامسونگ، که در حال حاظر تلویزیون های OLED را تولید نمی کند، در تبلیغات فروش  خود به کنایه از عنوان “تلویزیونهای بدون سوختگی” برای تلویزیونهای خود استفاده میکند.

در نهایت، معضل این است: همه صفحه های دیود ساطع کننده نور (OLED) می توانند بسوزند و آنچه می دانیم OLED ها حساسیت بیشتری نسبت به نمایشگرهای کریستال مایع دارند، اما صفحه های OLED کیفیت تصویر  و کنتراست بهتری نسبت به LCD ها دارند.

هاله ای از تصویر قبلی در تلویزیون مشهود است

بنابراین اگر نگرانی اصلی شما فقط از سوختن پیکسل است، راه حل ساده است، به جای OLED یک صفحه نمایش مبتنی بر LCD بخرید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید:

احتمال سوختن پیکسلهای OLED وجود دارد، اما با استفاده معمولی و روزمره به سختی امکان پذیر است.

بیشتر سوختن (burn-in) در واقع حفظ تصویر موقتی (image retention) است که پس از چند دقیقه یا چند ساعت از بین می رود.

در بیشتر موارد حالت احتباس تصویر (image retention) را قبل از سوختن دائمی خواهید دید.

به طور کلی، سوختن چیزی است که باید از آن آگاه بود، اما نگران نباشید.

توصیه اساسی ما:  احتمال سوختن پیکسل برای اکثر کاربران وجود ندارد.

اگر شما شبکه های خبری  محتوایی با تصاویر ثابت ( مثال شبکه خبری به این دلیل است که این شبکه ها بیشتر دارای لوگو، زیرنویس و تصاویر ثابت میباشند) را هر روز به مدت چندین ساعت در تلویزیون اولد خود تماشا میکنید، این یک مشکل است. اما تا زمانی که محتوای مختلفی از جمله  خبر – تماشای مسابقات ورزشی – فیلم و سریال و… در لیست برنامه های روزانه باشد، احتمال این وجود دارد که تلویزیون اولد هرگز دچار سوختگی پیکسل نشود.

حفظ تصویر در مقابل سوختن تصویر (Image retention vs burn-in)

این دو واژه اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، در واقع “حفظ تصویر”(  image retention) و “سوختن” ( burn-in ) متفاوت میباشند.

حفظ تصویر موقتی است که به مرور مشکل رفع می شود.

سوختن، دائمی است و از بین نمی رود.

حفظ تصویر (image retention)

 زمانی اتفاق می افتد که قسمتهایی از تصویر پس از عوض شدن آن هنوز به طور موقت روی صفحه به صورت هاله و شبحی  باقی می ماند. برای مثال برای یک ساعت یک عکس ثابت مثلا یک گربه سفید روی صفحه به نمایش درآید، سپس بعد از دو یا سه ساعت تصمیم می گیرید یک فیلم تماشا کنید. اما همانطور که در حال تماشای آن فیلم می باشید، هنوز می توانید تصویر مبهم گربه سفید را گویی یک شبح روی صفحه و به شما خیره شده است مشاهده کنید.

این مثال یک مورد شدید حفظ تصویر است. با تماشای محتوای متنوع از جمله یک فیلم یا تصویر دیگر، به خودی خود این هاله تصویر از بین می رود. اگر ساعتها و روزها یک بازی ویدیویی یکسان با تلویزیون OLED بازی کنید، ممکن است صفحه نمایش در مرحله اول دچار image retention و در مرحله  شدیدتر شاید به صورت دائم بسوزد ( burn-in ). اساساً، هر چیزی که برای مدت طولانی روی صفحه بماند و تغییر نکند، می تواند باعث حفظ تصویر و شاید در نهایت، سوختن پیکسل شود.

سوختن (معمولاً) تحت پوشش ضمانت قرار نمی گیرد

هر دو تولید کننده های بزرگ تلویزیون های OLED یعنی شرکت های سونی و ال جی گفتند که بهترین راه جلوگیری از سوختن یا احتباس تصویر در تلویزیون، جلوگیری از نمایش تصاویر ساکن(تصاویر ثابت) است.

سخنگوی سونی گفته است: “برای جلوگیری از سوختن پیکسل، مصرف کنندگان از پخش تصاویر ثابت و با نور زیاد صفحه نمایش، در تلویزیونهای OLED برای مدت طولانی خودداری کنند. به عنوان مثال عدم  STOP یک بازی ویدیویی برای چند ساعت

اگر متوجه احتباس تصویر شدید، وحشت نکنید. این احتمال وجود دارد که اگر محتوای متفاوتی را تماشا کنید، بعد از مدتی به خودی خود از بین می رود. اگر به طور مکرر از همان تصویر و محتوا نمایشی استفاده می کنید، این مسئله می تواند باعث نگرانی شود.

فناوریهای بکار رفته در تلویزیونهای OLED برای جلوگیری از سوختن پیکسل

کاهش هوشمند سطح روشنایی صفحه نمایش (به اسم “OLED Light” در مجموعه های الجی و Brightness در سونی) به شما کمک خواهد کرد.

انتخاب حالت تصویر کم نور ، مانند Cinema به جای Vivid، میتواند تاثیر به سزایی در جلوگیری از سوختن پیکسل ایفا کند.

Screen Shift، تقریباً تمام تلویزیون های OLED نیز دارای تنظیمات دستی هستند تا احتمال سوختن پیکسل را به حداقل برسانند. یکی از این موارد مانند “Screen Shift” (در LG) یا “Pixel Shift” (در SONY ) نامیده می شود، که تصویر را با استفاده از پردازنده های قدرتمند خود به طور نامحسوس در اطراف “تصویر یا لوگوی ثابت”، را  حرکت می دهد.

screen savers: اولدها همچنین دارای محافظ صفحه نمایش داخلی هستند که پس از مدت زمان خاص و عدم استفاده از تلویزیون روشن، ظاهر می شوند. همچنین باید تنظیمات محافظ صفحه(screen savers) را در دستگاه های متصل مانند کنسول بازی و پخش کننده های صوتی نیز فعال کنید.

Refreshers: برای حذف احتباس تصویر (image retention)، تلویزیون ها همچنین می توانند تازه سازی (refreshers) را به صورت روزانه یا بلند مدت انجام دهند. در تلویزیون های سونی این ویژگی “Refresh Panel” و ال جی آن را “Pixel Refresher” می نامد. اگر متوجه احتباس تصویر شوید میتوانید به صورت دستی این گزینه را فعال کنید یا شما به تلویزیون یادآوری میکنید که بعد از 2000 ساعت یا حتی زمانی خاص این گزینه به صورت اتوماتیک فعال شود.

مواردی که باید در استفاده از این گزینه مد نظر داشته باشید:

عملکرد Refresh پنل می تواند بر عمر مفید صفحه تأثیر بگذارد. به همین دلیل،  بهتر است عملکرد Panel Refresh را بیش از یک بار در سال انجام ندهید.

تکمیل تازه سازی صفحه حدوداً یک ساعت طول می کشد.

در هنگام تازه سازی پنل ممکن است یک خط سفید روی صفحه نمایش داده شود.

عملکرد تازه سازی صفحه فقط زمانی کار می کند که دمای اتاق بین (10 درجه تا 40 درجه سانتیگراد) باشد.

ال جی همچنین دارای یک Refreshher روزانه Pixel است که به گفته وی “هنگامی که کاربران تلویزیون را در کل بیش از چهار ساعت تماشا می کنند، به طور خودکار کار فعال میشود.

Logo Luminance Adjustment : با ورود تلویزیون های 2018 به بعد ال جی، یک ویژگی اضافی برای جلوگیری از سوختن وجود دارد که “Logo Luminance Adjustment” نام دارد. این فناوری طراحی شده است تا به طور خودکار یک قسمت ثابت روی صفحه را به صورت هوشمند تشخیص دهد و پس از دو دقیقه شروع به کاهش روشنایی آن منطقه میکند ، پس از آن حدود 20 درصد کم نورتر از اطراف خود می شود. مشاهدات و آزمایشات اولیه نشان می دهد که روشنایی لوگو یا تصویر را کمی کاهش می دهد، اما انتظار نداریم که این یک درمان قطعی باشد، این ویژگی را میتوانید در این آدرس در تلویزیون های OLED الجی پیدا کنید

 (Menu setting > Picture settings > OLED panel settings)

تلویزیون های OLED نه تنها کیفیت تصویر خارق العاده ای دارند، همچنین میتوانند بسیار نازک و حتی به صورت یک ساندویچ رول شوند.(تصویر یک تلویزیون الجی سری wallpaper )

جمع بندی

شما اگر متوجه یک تصویر شبح مانند در صفحه تلویزیون یا تلفن همراه خود شده اید ، اگر بعد از چند دقیقه تماشای نوع دیگری از محتوا از بین رفت، حفظ تصویر(image retention) است و احتمالاً جای نگرانی نیست. اگر مدت زمان بیشتری طول کشید تا از بین برود، یا اینکه مکرراً همان تصویر باقیمانده را می بینید، آن قسمت از صفحه نمایش در حال سوختن پیکسل است. در تلفن همراه، احتمالاً قبل از ایجاد مشکل حاد در صفحه، آن را میتوانیدبه راحتی تعویض کنید.

در تلویزیون های OLED ، این نکته ای است که باید بخاطر بسپارید اگر یک معتاد شبکه های خبری هستید، یا فقط همیشه در حال بازیهای ویدئویی با نور صفحه زیاد می باشید، مراقب سوختن پیکسل باشید. اگر آن را مشاهده کردید، باید عادت های مشاهده خود را تغییر دهید یا pixel refresher را اجرا کنید.

اگر کالا به یک نوع محتوای تکراری علاقه مندید یا تمام روز در حال گذراندن وقت خود با شبکه هایی یا محتوای ثابت نظیر شبکه های خبری هستید، احتمالاً باید یک تلویزیون LCD تهیه کنید. بنابراین، استفاده منطقی و مسئولانه از تلویزیون OLED، همراه با توانایی های قدرتمند در نمایش تصاویر، منجر به یک تجربه و لذت غیر قابل وصف میشود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خاموش شدن لپ تاپ سونی
آموزش تعمیر لپتاپ
پشتیبانی آنلاین سونی

خاموش شدن لپ تاپ سونی

خاموش شدن لپ تاپ سونی . این روزها، خاموش شدن خودکار لپ تاپ سونی یک مشکل رایج است. لپ تاپ سونی شما به طور خودکار

ادامه مطلب »