نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ – تماس: 66097851 (7 خط), 66030825 -021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859      شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568   شعبه غرب 44153186  شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

حالت اولویت شاتر در دوربین سونی

حالت اولویت شاتر چیست؟ و چگونه می توانید از اولویت شاتر برای نتایج عالی استفاده کنید؟ در این مقاله، ما شما را به نکاتی در مورد اولویت شاتر می پردازیم. برای ارتقای دانش تنظیمات دوربین سونی خود آماده اید؟ با ما همراه باشید تا بتوانید از تمامی قسمت های دستگاه استفاده نمایید.

حالت اولویت شاتر
حالت اولویت شاتر

حالت اولویت شاتر چیست

اولویت شاتر یک حالت دوربین سونی نیمه خودکار است که به شما امکان می دهد سرعت شاتر و ISO را تنظیم کنید، در حالی که دوربین سونی شما دیافراگم را تنظیم می کند. به طور خاص، هنگام استفاده از حالت اولویت شاتر، سرعت شاتر و ISO را بر اساس ملاحظات کیفیت تصویر انتخاب می کنید. سپس دوربین سونی شما دیافراگمی را انتخاب می کند که تصویری با نوردهی خوب به شما می دهد.

بنابراین، هنگام استفاده از اولویت شاتر، می توانید سرعت شاتر ثابتی را حفظ کنید – که می تواند بسیار بسیار مفید باشد. برای مثال، اگر در حال عکاسی از اکشن هستید، ممکن است نیاز داشته باشید که سرعت شاتر بالاتر از یک عدد مشخص باشد. به لطف اولویت شاتر، این کار به راحتی انجام می شود (و نیازی به صرف زمان زیادی برای دست زدن به تنظیمات دوربین سونی نخواهید داشت).

متغیرهای نوردهی اولویت شاتر (+ جبران نوردهی)

همانطور که می دانید، نوردهی تصویر – یعنی روشنایی – توسط سه تنظیمات دوربین سونی کنترل می شود: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO. دیافراگم را باز کنید، سرعت شاتر را طولانی کنید یا ایزو را بالا ببرید و در نهایت تصویر روشن تری خواهید داشت. دیافراگم را باریک کنید، سرعت شاتر را افزایش دهید یا ISO را پایین بیاورید و در نهایت تصویر تیره تری خواهید داشت.

یکی از سخت ترین جنبه های فنی عکاسی، حفظ تعادل بین این متغیرهای نوردهی است. این همان چیزی است که حالت‌های نیمه خودکار مانند اولویت شاتر برای انجام آن طراحی شده‌اند: مقادیر متغیر مناسب را برای عکسی با نوردهی خوب انتخاب کنید.

متأسفانه، در حالی که محاسبات نوردهی دوربین سونی به طور کلی دقیق هستند، مواقعی وجود دارد که حالت اولویت شاتر تصاویری با نوردهی بیش از حد یا کم نور تولید می کند. برای مثال، اگر بخواهید از منظره ای برفی عکس بگیرید، دوربین سونی شما سعی می کند برف را خاکستری کند. در این فرآیند، با باریک کردن بیش از حد دیافراگم، کل عکس را کم نور می کند.

اما اکثر دوربین سونی ها راهی برای مقابله با این مشکل و تصحیح دستی نوردهی با اولویت شاتر ارائه می دهند: جبران نوردهی. کمی جبران نوردهی مثبت را شماره گیری کنید تا دوربین سونی شما عمداً دیافراگم را باز کند تا عکس را بیش از حد نوردهی کند. کمی جبران نوردهی منفی را شماره گیری کنید تا دوربین سونی شما برعکس را انجام دهد.

به این ترتیب، می توانید از اولویت شاتر در خلبان خودکار استفاده کنید – اما اگر LCD خود را بررسی کنید و متوجه نوردهی بیش از حد یا کم نور شدید، می توانید تغییرات لازم را انجام دهید.

در حال حاضر، دیافراگم، سرعت شاتر، و ISO بخش‌های ضروری فرآیند نوردهی هستند، اما هر کدام یک اثر اضافی دارند که ارزش بررسی دارد.

دیافراگم عمق میدان تصویر

دیافراگم عمق میدان تصویر را تنظیم می کند (یعنی مقدار صحنه ای که در فوکوس است). می‌توانید از آن برای ایجاد بوکه در عمق میدان کم عمق یا افکت‌های عمق میدان معمولی‌تر استفاده کنید.

سپس سرعت شاتر وجود دارد که توانایی شما را برای ثابت کردن عملکرد تنظیم می کند. هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد، هنگام عکاسی از سوژه های متحرک یا هنگام گرفتن دست، شانس بیشتری برای گرفتن عکس واضح خواهید داشت. از سوی دیگر، سرعت شاتر آهسته، یک راه عالی برای ایجاد جلوه های هنری با تار کردن عمدی سوژه های متحرک مانند آب است:

در نهایت، ISO بر کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارد: هر چه ISO بالاتر باشد، عکس نویزتر است، بنابراین – من می‌خواهم این را بی‌درنگ بگویم – همیشه باید ISO را تا جایی که می‌توانید پایین نگه دارید.

نکته اینجاست که باید سرعت شاتر و ISO خود را با دقت انتخاب کنید و همیشه مراقب دیافراگم خود باشید. اگرچه در حالت اولویت شاتر، از نظر فنی کنترلی روی تنظیمات دیافراگم ندارید، می‌توانید دوربین سونی را مجبور کنید به ترتیب با افزایش یا کاهش سرعت شاتر، دیافراگم بازتر یا باریک‌تر را انتخاب کند.

پیشنهاد مطالعه: بدون برق کار نکردن ضبط سونی ماشین

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خاموش شدن لپ تاپ سونی
آموزش تعمیر لپتاپ
پشتیبانی آنلاین سونی

خاموش شدن لپ تاپ سونی

خاموش شدن لپ تاپ سونی . این روزها، خاموش شدن خودکار لپ تاپ سونی یک مشکل رایج است. لپ تاپ سونی شما به طور خودکار

ادامه مطلب »